سرمشق زندگی» طرح مطالعه هفتگی خلاصه کتاب
در این بخش هر هفته قسمتی از خلاصه ی کتاب قرآن و امام حسین حجة الاسلام قرائتی قرار خواهد گرفت. پس از اتمام تبدیل این کتاب به وبلاگ، خلاصه کتاب دیگری درباره امام حسین را بصورت هفتگی روی وبلاگ قرار می دهیم
با دنبال کردن وب نوشت سرمشق زندگی و صرف هفته ای حداکثر 10 دقیقه، در پایان سال چندین کتاب درباره امام حسین ع را مطالعه کرده اید ...
امام حسین» امّت چه زمانی به سوی امام برمی‌گردد؟

آیا می‌دانید سوره یوسف شرح حال امام زمان علیه السلام است؟
یوسف چه اشكالی داشت‌ كه برادران یوسف زیر بار او نمی‌رفتند: اذ قالوا لیوسف ... ونحن عصبة (یوسف، 8 ) تعصب آنها به قدرت خودشان، مال خودشان، ثروتشان و كارشان بود. آیا امّت با اهل بیت، رفتاری غیر از رفتار برادران یوسف با یوسف كردند؟ ...
امام حسین قبلی 1 2 بعدی

سرمشق زندگی بخش: نهضت عاشورا، سرمشق زندگی جمعه 15 دی 1391  سرمشق زندگی نظرات
امام حسین و سیاست

» سیاست، یکی از ابعاد قیام امام حسین (ع)

"ما ایرانی ها زمانی که در تاکسی حضور داریم برانداز، زمانی که دراتوبوس و مهمانی حاضریم اصلاح طلب ، هنگام راهپیمایی محافظه کار و وقتی سوار بر موتوریم، رادیکال هستیم.1" این چند جمله طنز مقدمه ای جرقه ای بود برای یک بحث جنجالی دانشجویی که در جمع دوستانم در خوابگاه اتفاق افتاد. فکر می کنم خلاصه ای از این بحث دانشجویی برای شما هم جذاب باشد. برداشت من در این بحث این بود که برخی دوستان بسیار پیگیر سیاست و مسایل سیاسی ایران و جهان بودند، برخی حزب باد و برخی هم سیاست زده و بی تفاوت!
 این وب نوشت به دنبال بررسی برخی نگرش های مرده به سیاست، علل و راهکارهای پیش رو برای اصلاح آن است.
بحث را بنده شروع کردم (نماینده مذهبیون): با شنیدن جمله طنز ذکر شده گفتم:
اولا همه ایرانی ها اینگونه نیستند.
ثانیا خدا به خاطر حیات انسان ها کربلا را به پا کرد. تو کز محنت دیگران بی غمی /نشاید که نامت نهند آدمی. "ما سیاسی نیستیم" یعنی چیزی که حسین به خاطر آن ارزش داشت کشته شود، نزد من هیچ ارزشی ندارد2 و این در حالی است که همون ایرانی ها که شما میگید همه زیر علم امام حسن در عاشورا هستند و این یعنی پارادوکس. امام حسین برای آن قیام کرد که شما نسبت به تحولات داخل و خارج کشور، جریانات مردمی و ... حساس باشید و صعود و افول آن ها را با ظرافت زیر نظر بگیرید.
حالا اگه قبول ندارید بحث کنیم؟
و این مثل آبی بود بر نفت مشتعل...

آقای منطقی و حزب باد که گاهی سیاسی است گاهی سیاست زده و بی تفاوت:
به نظر من این حرفا قشنگه اما در جامعه اینا رو نمی بینیم.
ضمنا زمان امام حسین اینقدر پیچیدگی در سیاست وجود نداشت.
اکثر مردم اینگونه اند و به نظر من آپولیتیسم غالب است.

آقای بی تفاوت:
 ول کنید بابا این حرفا رو زندگیتونو بکنید به سیاست چه کار دارید میرید سرکارا!

آقای سیاست زده:
مردم نمی تونن خیلی توی سیاست ایران نقشی داشته باشند همه چیز از قبل تعیین شده است. از آب و برق و گاز و مرغ تا رییس جمهور همه با سیاستی خاص و از پیش تعیین شده بین افرادی خصا توزیع میشه.

آقای مخالف:
همتون در اشتباهید. شما توی یه اداره باهاتون بد برخورد شده یا استاد توی کلاس نمره تون رو نداده، تیشه به دست گرفته اید و دارید همه چیزو قاطی می کنید.قبول دارم که توی این کشور دیکتاتوریه ولی شما که علمی ندارید نمی تونید نظری بدید.
در غرب هیچ کس مجبور نیست تعلقات سیاسی اش را به دیگران بگوید و هنگام رای گیری افراد در کمال آزادی به احزاب مورد حمایت خود رای می دهند بدون اینکه به یکدیگر اطلاع بدهند. تعلقات سیاسی افراد هم بستگی به عملکرد احزاب در قدرت دارد اگر شما به حزبی رای دادید و از عملکردش راضی نبودیددیگر به آن حزب رای نمی دهید. و این یعنی آزادی، هیچ کس شما را تفتیش عقیده نمی کند.
علت بی تفاوتی مردم در کشورهای غربی نسبت به سیاست رفاه موجود در این کشورهاست. اکثر مردم عادی اگر امکانات یک زندگی عادی برایشان مهیا باشد کاری به سیاست و مسائل مربوط به آن ندارند.
در ایران دولت با کنترل نفت کنترل همه چیز را در دست دارد و سرنوشت مردم با تصمیمات حاکمین سیاسی رقم می خورد. اگر مشکلات اقتصادی برطرف شود و ثروت ها عادلانه تقسیم شوند، اکثریت مردم سرشان برای سیاست درد نخواهد کرد.
.
.
.
این بحث تا حوالی صبح ادامه داشت اما مانند اکثر بحث های جالب دانشجویان، هیچ کس قانع نشد و همه سر حرف خود استوار ایستادند. البته نباید با یک بحث انتظار تغییر داشت و باید به این نکته توجه داشت که حرف تاثیر دارد.
--------

بنده این دوستان را دعوت به مطالعه و تفکر می کنم و نکاتی علمی را ذکر می کنم:
1- اسلام، قرآن و حدیث:
همان طور که اشاره شد سیاست از دیانت جدایی ناپذیر است و هر کس مسلمان باشد و شناخت درستی از اسلام داشته باشد، هیچ گاه سیاست را نادیده نمی گیرد چه به نفت وابسته باشد یا نه چه در اان زندگی کند چه کره ماه.
در اینجا لازم می دانم تعدادی ازآیات قرآن که درباره سیاست است را مطرح کنم. علاقمندان می توانند برای آگاهی بیشتر به تفسیر آیات رجوع کنند: آل عمران/28، ،نحل آیات 125ـ 128، قلم 8و 9، اعراف/157 و نحل/36، نساء 32، بقره/123 و 213 ، نساء/ 59 و 105، انعام57 و 62، یوسف 40، احزاب/6، نساء/ 141... تعداد این آیات بسیار زیاد است و به همین مقدار بسنده می شود. همچنین تعداد احادیث موجود درباب سیاست به تعداد ستارگان آسمان است. برای مثال نهج البلاغه و حتی ادعیه امامان معصوم حاوی مطالب مهم سیاسی است که برخی از آن ها غافلند.
در نتیجه امکان ندارد کسی مسلمان باشد و نسبت به سیاست بی تفاوت!
نکته لطیفی که در اینجا ذکر آن خالی از لطف نیست آن است که خداوند در قرآن ذکر کرده است که مسلمان باید سیاسی باشد. در نتیجه همین جا می تواند حسن ختام باشد یعنی چون خداوند فرمان داده است انسان با ایمان با جان و دل می پذیرد و منتظر نظر غرب و آدم های کراواتی نمی ماند. چون خداوند گفته است به خاطر خداوند نه چیز دیگر می پذیرد.

2- منطق:
متاسفانه در ایران پدیده هایی چون سیاست زدگی و عوام زدگی به دلایل متعددی چون وابستگی بیش از حد مردم به دولت و نفت بوجود آمده است. سیاست زدگی یا آپولیتیسم به بیان ساده  یعنی همه اتفاقات به صورت توهم آمیزی به سیاست مربوط می شود همچنین افراد نسبت به سیاست بی تفاوت می شوند و از شرکت در جریان های سیاسی خودداری می کنند(مثل حادثه انفجار برج دوقلو در امریکا که یک برج بدون دلیل تخریب شد ولی مردم کاملا بی تفاوت بودند!)، علاوه بر این سرخوردگی برخی اقشار از سیاست دولت ها و احزاب و وعده های توخالی آن ها و گاهی اوقات هم اعتماد بیش از حد به دولت. نکته جالب توجه این است که بی تفاوتی  نسبت به سیاست و مسائل میهنی و طبقاتی و اجتماعی کاملا به سود محافل زمامدار مرتجع ضد خلقی است. زیرا طبقه ی زحمتکش جامعه را از نبرد به خاطرخواست های خود از مبارزه طبقاتی از شرکت در تعیین سرنوشت خود و ... دور می کند!
در حقیقت منطق حکم می کند که: نمی توان در جامعه زندگی کرد و در سیاست مداخله نداشت .

3- مردم تحلیل می کنند و سپس انتخاب:
اگر براین باور باشیم که همه مردم دارای شعور سیاسی نیستند و امکان اشتباه در انتخاب های آنان وجود دارد، دموکراسی و آزادی را محدود کرده ایم و احتمالا به ما انگ فاشیست بودن می زنند. اگر احزاب و رسانه ها و ... قادر باشند آزادانه عمل کنند، آگاهی بخشی به مردم از طریق افراد آگاه افزایش می یابد و احتمال خطا در تعیین سرنوشت کم خواهد شد.

4- مردم آزاد و انتخابگر در غرب:
در جامعه غربی بسیاری از مردم به سیاست بی تفاوتند(دلایل این امر در اینجا بحث نمی شود ولی جالب است که یکی از دلایل این امر دروغ های مکرر دولت های غربی به مردم است که از آن ها سلب اعتماد کرده است) و این موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد. عده ای که معتقدند آزاد هستند و هیچ کس به مشی سیاسی آن ها کاری ندارد در اشتباه بزرگی هستند. دولت های غربی با هوشمندی خاصی تمام حرکات سیاسی مردم را تحت نظر دارند و آن ها را مدیریت می کنند.

5- توصیه به جوان مسلمان:
قرآن و احادیث اسلامی همواره از عدل، صداقت و ... سخن گفته اند. اگر کسی شبهه ای به اسلام وارد کرد، خود را نبازید و یا حق را به او ندهید. از متخصص در آن زمینه سوال کنید و به راحتی دین و قرآن را با یک شبهه یا سفسطه و مغالطه از دست ندهید.

راهکار مواجهه جوان ایرانی با سیاست زدگی ، عوام زدگی، انفعال سیاسی و ....
1- نکته مهم آن است که هم اکنون جوان ایرانی راجع به سیاست حرف می زند، پس برایش مهم است.
2- مطالعه و تفکر: امام صادق (ع) می فرمایند: «یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است3.» به نظر می رسد افراد جامعه کنونی بیش از آن که مطالعه کنند و تفکر، حرف می زنند و می نویسند و عده زیادی هم دانش اندک خود را جهت تحلیل های سیاسی کافی قلمداد می کنند. جهت خروج از این وضعیت فرهنگ سازی توسط مسئولین بهترین راه است.
3- شفاف سازی و پاسخگو بودن: بسیاری افراد به دلیل کمبود اطلاعات، از سیاست گریزان می شوند. بنابراین اطلاع رسانی دقیق و شفاف سازی در امور مهم برای مردم، می تواند مرهمی بر زخم سیاست زدگی باشد.
4- انتخاب سبک زندگی عاشورایی برای زندگی: همراه شدن شعور با شور در عزاداری های امام حسین، خیلی از مشکلات جامعه را حل می کند. قیام امام حسین (ع) ابعاد مختلفی دارد و آیینه تمام نمای قرآن است. بنابراین با بررسی ابعاد قیام امام حسین (ع) الگویی صحیح  برای زندگی موفقیت آمیز بدست می آید.

سخن آخر اینکه به نظر می رسد جامعه ی ایرانی به سمت خودآگاهی ملی درحال حرکت است و آینده ای روشن برای ایران و ایرانی رقم خواهد خورد ان شاءالله.

-----------
1طنزی از سید ابراهیم نبوی
2بخشی از سخنرانی استاد پناهیان.
3بحارالانوار، ج71، ص326.
-----------
نویسنده: خطیبی در وب نوشت های
سرمشق زندگی و  سدید .
امام حسین 
سرمشق زندگی پنجشنبه 21 دی 1391 06:18 ب.ظ
بخشی از مطالبی که گفتی رو قبول ندارم بعدا میام و جوابش رو میگم.پس فعلا ......

پاسخ مدیر: منتظریم...تشکر از نظرت

امام حسین رسول
سرمشق زندگی جمعه 15 دی 1391 12:46 ق.ظ
سلام هر دو وبلاگتون رو دیدم خیلی عالین یکی از اون یکی بهتره خدا خیرتون بده

پاسخ مدیر: تشکر :))))

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پربازدیدترین ها
معرفی کتاب
درس‌های عاشورا

» کتاب درس های عاشورا

مجموعه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره درس‌های عاشورا به صورت موضوعی در این کتاب گردآوری و بیش از 50 درس از مکتب حسینی تبیین شده است. می توانید فهرست و مقدمه کتاب را از اینجا دانلود کنید
  • نشریه بر خط
  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار بازدید
 :. زمانی اسلام گرا و کمونیست مناظره داشتند اما اکنون زمانه ای است که بین اسلام گرایان اختلاف نظر وجود دارد. به راستی راه تشخیص حق چیست؟
در اینجا پاسخ برخی شبهات درباره اسلام بیان خواهد شد؛ همچنین مقالات، دانلود فیلم و صوت و...ارسال می شود.:
Google Groups
جهت ثبت نام در گروه گوگلی، ایمیل خود را وارد کنید

:.  وب نوشت "سرمشق زندگی"بیشتر به چه موضوعاتی بپردازد؟سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی امام حسین عاشورا سرمشق زندگی سرمشق زندگی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic