سرمشق زندگی» طرح مطالعه هفتگی خلاصه کتاب
در این بخش هر هفته قسمتی از خلاصه ی کتاب قرآن و امام حسین حجة الاسلام قرائتی قرار خواهد گرفت. پس از اتمام تبدیل این کتاب به وبلاگ، خلاصه کتاب دیگری درباره امام حسین را بصورت هفتگی روی وبلاگ قرار می دهیم
با دنبال کردن وب نوشت سرمشق زندگی و صرف هفته ای حداکثر 10 دقیقه، در پایان سال چندین کتاب درباره امام حسین ع را مطالعه کرده اید ...
امام حسین» امّت چه زمانی به سوی امام برمی‌گردد؟

آیا می‌دانید سوره یوسف شرح حال امام زمان علیه السلام است؟
یوسف چه اشكالی داشت‌ كه برادران یوسف زیر بار او نمی‌رفتند: اذ قالوا لیوسف ... ونحن عصبة (یوسف، 8 ) تعصب آنها به قدرت خودشان، مال خودشان، ثروتشان و كارشان بود. آیا امّت با اهل بیت، رفتاری غیر از رفتار برادران یوسف با یوسف كردند؟ ...
امام حسین قبلی 1 2 بعدی

سرمشق زندگی بخش: نهضت عاشورا، سرمشق زندگی یکشنبه 10 دی 1391  سرمشق زندگی نظرات
چگونه حق را از باطل تشخیص دهیم؟
آیه الله جوادی آملی :
ما هر مشكلی كه داشته باشیم مشكل اصلی خود را نباید فراموش كنیم . مشكلات فرعی در كوتاه مدت حل می گردد . خواه مشكل عملی باشد خواه علمی ؛ اما بعضی امور است كه به این آسانی حل نمی شود ، تا انسان نمیرد و وارد ملكوت و عالم برزخ نگردد مشكل برای او حل نمی شود . زمانی هم حل می شود كه دیگر قابل علاج نیست .
بنابراین ما درباره دو مطلب باید بیندیشیم و بحث كنیم:
1. مطالب فرعی كه در كوتاه مدت یا دراز مدت حل می شود
2. مطالب اساسی كه در این مورد اگر ما به مشكلی برخورد كردیم نه تنها به آسانی حل نمی شود بلكه بعد از مرگ تازه مشكل روشن می شود كه دیگر راه برای معالجه نیست .

در جریان های فكری كه نمی دانیم چه كسی درست می گوید چه كسی باطل ، پس از مدتی مشاوره فكری ، بالاخره می فهمیم چه كسی حق است چه كسی حق است چه كسی باطل . در قرآن كریم فرمود :
ام حسب الذین فی قلوبهم مرض ان لم یخرج الله أصغانهم 1
آیا كسانی كه قلبشان بیمار است نمی ترسند كه به وسیله زبان خود ، قلم خود ، دست خود فكر خود و . . . خود را لو دهند و دیگران بفهمند. بعضی ها نسبت به حق كینه دارند . هر قدر هم قدرتمند باشند نمی توانند این كینه را بیش از چند سال مخفی كنند ، بالاخره روشن می شود .
خلد گر به پای خاری آسان برآرم
چه سازم به خاری كه در دل نشیند

اگر خاری یا تیغی به دست یا پا یا حتی فرو رفت قابل علاج است . اما اگر خار در دل نشست چه باید كرد؟ ما تا زمانی كه قدرت فهم داریم می توانیم تفهمیم كدام گروه حق است كدام باطل ، ولی دستگاه فهم ما آسیب دید چه كنیم ؟ اگر ما هر چیزی را با ساعت تشخیص می دهیم ، حالا اگر ساعت خراب شود چه كنیم ؟
ما همیشه با دو امر مواجه هستیم:
یكی این كه بفهمیم كدام جریان حق و كدام باطل است؛
دوم این كه بفهمیم خودمان كجاییم و این دومی نسبت به مورد اول بسیار بااهمیت تر است.
یعنی باید مراقب باشیم ترازویی كه افراد ، اعمال و عملكردها را با آن می سنجیم خراب نشود .


در اوایل انقلاب برای بعضی معلوم نبود چه كسی درست می گوید و چه كسی غلط؛ انفجارها و ترورهایی پیش آمد ، ده ها نفر به شهادت رسیدند ، آن وقت خون های پاك شهدا مشخص كرد حق با كیست و خیلی از اشخاص آمدند طرف امام و انقلاب . بعضی ها ، حتی با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ، نخست وزیری و دادستانی هم نیامدند و هنوز هم كه هنوز است نمی فهمند و نیامده اند . سرش این است كه در وجود آن ترازوی حقیقت سنج خراب شده است . ترازوی خراب ، كاه و آهن را مساوی نشان می دهد . حال مطلب اساسی این است كه ما چه كنیم ترازو و ساعت وجودمان به هم نخورد ، قرآن كریم ، صریحا از ذات اقدس اله نقل می كند كه علما امكان به هم خوردن ترازوی وجود اشخاص هست و عملا هم ما دیده ایم و می بینیم .
قل هل ننبیكم بالاخسرین اءعمالا الذین ضل سعیهم فی الحیاه الدنیا و هم یحسبون انهم یحسنون صنعا 2 : عده ای به طرف فساد می روند و در حال انجام كار بد هستند و خیال می كنند كار خوب انجام می دهند .
جریان كربلا مصداق بارز همین اشخاص است . 30 هزار نفری كه از كوفه و اطراف كوفه آمدند همان هایی بودند كه سالیان متمادی پای منبر حضرت امیر علیه السلام بودند . این ها به زعم خود برای رضای خدا آمدند و امام حسین علیه السلام را در كربلا شهید كردند : كل یتقربون الی الله بدم الحسین علیه السلام فقط سران آنها كه می دانستند چه خبر است ، برای حكومت ری و امثال آن آمده بودند و گرنه این جمعیت عظیم فقط برای رضای خدا و رفتن به بهشت ، امام حسین علیه السلام و یارانش را شهید كردند . در وجود این ها ترازو به هم خورده بود ، یعنی واقعا قدرت تشخیص حق از باطل را از دست داده بودند .
مطلب دوم این است كه محور جنگ ما با شیطان كجاست ؟ در جنگ ما با اهریمن درون ، خاكریز مقدم كجاست ؟ چه كسی با ما می جنگد و او از ما چه می خواهد ؟ كسی به جنگ ما می آید كه در بین مخلوقات خدا از او عصبانی تر و خشمگین تر نیست . خشم هیتلر و چنگیز و امثالهم مشخص است . این ها یك میلیون نفر یا دومیلیون نفر را بیشتر نكشته اند ، به هر حال به چهار نفر هم رحم كرده اند . همین صدام ملعون ، گرچه نسبت به ایران تهاجم وحشیانه داشت ولی نسبت به خیلی از خودی ها ترحم داشت ، نسبت به خود (به خیال خام خودش ) رحم داشت . هیچ چنگیزی ، هیچ صدامی مثل شیطان نیست .
وجود مبارك امیرالمومنین علیه السلام فرمود : شیطان شش هزار سال خدا را پرستش می كرد و در ردیف فرشته ها بود و كان قد عبد الله سته آلاف سنه لا یدری امن سنی الدنیا ام سنی الاخره3 معلوم نیست كه این شش هزار سال از سال های دنیاست (كه روزش 24 ساعت بوده ) یا از سال های آخرت (كه هر روزش 50 هزار سال دنیا است . فی یوم كان مقداره خمسین الف سنه4اگر حداقل از سال های دنیا باشد حساب كنید چقدر می شود .
شیطان با یك چنین خوی استكباری كه در جریان امتحان سجده بر آدم ظهور كرد ، شش هزار سال عبادت خود را سوزاند ، یك چنین موجود عصبانی با چنین خشم و عصبانیت با ما چه خواهد كرد ؟ !
شیطان سوگند یاد كرده است كه من فرزندان آدم را احتناك می كنم .
لین أخرتن الی یوم القیامه لاحتنكن ذریته الا قلیلا5
احتناك یعنی زیر گلوی كسی را گرفتن ، سواركار مسلط كه بر اسب سوار می شود و زمام و حنك اسب را در اختیار می گیرد ، این را گویند احتناك .
شیطان گفت : من بر فرزندان آدم سوار می شوم و بر حنك آنها افسار می زنم و لجام آنها را به دست می گیرم . كسی كه محصول شش هزار سال عبادت خود را آن طور به آتش كشیده با ما چه می كند ؟ شیطان نه جان از ما می خواهد نه خاك ، جان و خاك گرفتن كار شدنی بیرونی و مربوط به جهاد اصغر است . شیطان از ما ایمان و آبرو می خواهد . تمام تلاش او این است كه اولا انسان را اسیر بگیرد و ایمان را از كف او برباید تا كافر شود . ثانیا او را بی آبرو و بی حیثیت كند . بالاخره انسان كافر آبرویی هم دارد و با آن آبرو زندگی می كند . شیطان می خواهد این آبرو را هم از بین ببرد .
شیطان برای آنكه دین و آبرو را از ما بگیرد . یعنی انسان قدرت تشخیص حق از باطل را از دست بدهد . تمام تلاش او این است كه به جای اصلی ما بنشیند و هر چه خواست انجام دهد .
انبیا و اولیاء در صددند كه خودشان بیایند و جای اصلی را بگیرند و حرف های الهی را به زبان ما جاری كنند تا ما را سخن گوی فرشته ها قرار دهند ، شیطان را خارج كنند ، این است كه به ما گفته اند همیشه مراقب باشید5.

--- --- ---
پانویس:
1- سوره محمد، آیه 29.
2- سوره كهف ، آیه 102-103.
3- نهج البلاغه ، خطبه 109.
4- سوره معراج ، آیه 4.
5- سوره اسرا، آیه 62.
6- توصیه ها، پرسش ها و پاسخ ها، ص 20.
--- --- ---
منبع: ره توشه راهیان نور، ویژه محرم‌الحرام و صفرالمظفر۱۴۲۷ ق، نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۱۳۸۴، صفحه 194.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پربازدیدترین ها
معرفی کتاب
درس‌های عاشورا

» کتاب درس های عاشورا

مجموعه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره درس‌های عاشورا به صورت موضوعی در این کتاب گردآوری و بیش از 50 درس از مکتب حسینی تبیین شده است. می توانید فهرست و مقدمه کتاب را از اینجا دانلود کنید
  • نشریه بر خط
  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار بازدید
 :. زمانی اسلام گرا و کمونیست مناظره داشتند اما اکنون زمانه ای است که بین اسلام گرایان اختلاف نظر وجود دارد. به راستی راه تشخیص حق چیست؟
در اینجا پاسخ برخی شبهات درباره اسلام بیان خواهد شد؛ همچنین مقالات، دانلود فیلم و صوت و...ارسال می شود.:
Google Groups
جهت ثبت نام در گروه گوگلی، ایمیل خود را وارد کنید

:.  وب نوشت "سرمشق زندگی"بیشتر به چه موضوعاتی بپردازد؟سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی امام حسین عاشورا سرمشق زندگی سرمشق زندگی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات