سرمشق زندگی» طرح مطالعه هفتگی خلاصه کتاب
در این بخش هر هفته قسمتی از خلاصه ی کتاب قرآن و امام حسین حجة الاسلام قرائتی قرار خواهد گرفت. پس از اتمام تبدیل این کتاب به وبلاگ، خلاصه کتاب دیگری درباره امام حسین را بصورت هفتگی روی وبلاگ قرار می دهیم
با دنبال کردن وب نوشت سرمشق زندگی و صرف هفته ای حداکثر 10 دقیقه، در پایان سال چندین کتاب درباره امام حسین ع را مطالعه کرده اید ...
امام حسین» امّت چه زمانی به سوی امام برمی‌گردد؟

آیا می‌دانید سوره یوسف شرح حال امام زمان علیه السلام است؟
یوسف چه اشكالی داشت‌ كه برادران یوسف زیر بار او نمی‌رفتند: اذ قالوا لیوسف ... ونحن عصبة (یوسف، 8 ) تعصب آنها به قدرت خودشان، مال خودشان، ثروتشان و كارشان بود. آیا امّت با اهل بیت، رفتاری غیر از رفتار برادران یوسف با یوسف كردند؟ ...
امام حسین قبلی 1 2 بعدی

سرمشق زندگی بخش: نهضت عاشورا، سرمشق زندگی دوشنبه 25 دی 1391  سرمشق زندگی نظرات
شخصی که گفتار زینب را شنیده بود نقل می کند: به خدا! هرگز پرده نشینی را سخن پردازتر از او ندیده بودم، گویی که سخنانش از زبان امیرالمومنین ع خارج می گردد. قسم به خدا! هنوز سخنانش به پایان نرسانده بود که صدای مردم به گریه باز شد و از شدت هول و هراسی که از این سخن جان سوز به آنان دست داده بود چنان از خود بی خود شدند که آنچه در دست داشتند بر زمین افتاد1.
رسالت زینب در کربلا

زینب س فریادی برآورد که هزار سال دستگاه های تبلیغاتی بنی امیه و بنی عباس و سلاطین غزنوی و سلجوقی و مغول و تیموری و ایلخانی نتوانستند خاموشش کنند(شریعتی 1352 ص89)
زینب س به عنوان پیام رسان عاشورا، تنها زنی است که در مقطعی از زمان به عنوان نایب امام معصوم انجام وظیفه نموده است و در عاشورا رسالتش دشوارتر و سنگین تر از رسالت حسین ع است.
بنابراین انقلاب عاشورا دو چهره دارد: خون و پیام:

رسالت نخستین، رسالت حسین و یارانش بود.
رسالت دوم رسالت پیام است؛ پیام شهادت را به گوش دنیا رساندن. شاید رسالت زینب دشوارتر و سنگین تر از رسالت برادرش حسین است؛ رسالت پیام برادر به جهانیان و فریاد بر سر استعمار و استبداد:
«سپاس خداوند را که این همه کرامت و این همه عزت به خاندان ما عطا کرد؛ افتخار نبوت، افتخار شهادت.» 3

بنابراین زینب رسالت رساندن پیام شهیدان زنده، اما خاموش را به دوش گرفته است. اگر یک خون پیام نداشته باشد، در تاریخ گنگ می ماند. زینب پیام کربلا را به تاریخ گفت تا کربلا در تاریخ بماند و کسانی که به این پیام نیازمندند از آن محروم نمانند.

رسالت زینب س پیامی است به همه نسل ها؛به همه کسانی که بر حسین می گریند و سر خضوع و ایمان بر آستانش فرود آورده اند و زنده نگاه داشتن پیام حسین ع که:
«زندگی چیزی نیست جز عقیده و جهاد»

پیام زینب س: در هر عصر و نسل و مکانی که هستی، پیام شهیدان کربلا را بشنو که گفته اند:
کسانی می توانند خوب زندگی کنند که می توانند خوب بمیرند؛ کسانی که به پیام توحید و قرآن و به راه علی ع و خاندان او معتقدند. این خاندانی است که هم هنر خوب زیستن را به بشریت آموخت و هنر خوب مردن را.
پیام او به همه بشریت این است که اگر دین ندارید، آزاد مرد باشید. مسئولیتی بر شما نهاده است که به عنوان یک انسان دیندار یا انسان آزاده، شاهد زمان خود و شاهد حق و باطلی باشید که در عصر خود درگیر آن هستید؛ چرا که شهیدان ما ناظرند، آگاهند، زنده اند و همیشه حاضرند؛ و شرکت زینب به عنوان تعهد در برابر برادر نیست، به عنوان تعهد در برابر خودش است و در برابر خدا4.

 --- -- ---
پانوشت
1. بنت الشاطی، عایشه؛ زینب بانوی قهرمان کربلا؛ ترجمه حبیب چایچیان و مهدی آیت الله نائینی، نشر امیرکبیر، 1382، ص56.
2. شریعتی، علی؛ تشیع علوی و تشیع صفوی، انتشارات نون والقلم یسطرون،1352، صفحه 89.
3. تقی زاده انصاری؛ زینب بانوی ماندگار تاریخ، علوم روز،1383، صفحه 122.
4. همان، ص 152.
نویسنده: عارف خطیبی در وب نوشت سرمشق زندگی

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پربازدیدترین ها
معرفی کتاب
درس‌های عاشورا

» کتاب درس های عاشورا

مجموعه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره درس‌های عاشورا به صورت موضوعی در این کتاب گردآوری و بیش از 50 درس از مکتب حسینی تبیین شده است. می توانید فهرست و مقدمه کتاب را از اینجا دانلود کنید
  • نشریه بر خط
  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار بازدید
 :. زمانی اسلام گرا و کمونیست مناظره داشتند اما اکنون زمانه ای است که بین اسلام گرایان اختلاف نظر وجود دارد. به راستی راه تشخیص حق چیست؟
در اینجا پاسخ برخی شبهات درباره اسلام بیان خواهد شد؛ همچنین مقالات، دانلود فیلم و صوت و...ارسال می شود.:
Google Groups
جهت ثبت نام در گروه گوگلی، ایمیل خود را وارد کنید

:.  وب نوشت "سرمشق زندگی"بیشتر به چه موضوعاتی بپردازد؟سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی امام حسین عاشورا سرمشق زندگی سرمشق زندگی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic