سرمشق زندگی» طرح مطالعه هفتگی خلاصه کتاب
در این بخش هر هفته قسمتی از خلاصه ی کتاب قرآن و امام حسین حجة الاسلام قرائتی قرار خواهد گرفت. پس از اتمام تبدیل این کتاب به وبلاگ، خلاصه کتاب دیگری درباره امام حسین را بصورت هفتگی روی وبلاگ قرار می دهیم
با دنبال کردن وب نوشت سرمشق زندگی و صرف هفته ای حداکثر 10 دقیقه، در پایان سال چندین کتاب درباره امام حسین ع را مطالعه کرده اید ...
امام حسین» امّت چه زمانی به سوی امام برمی‌گردد؟

آیا می‌دانید سوره یوسف شرح حال امام زمان علیه السلام است؟
یوسف چه اشكالی داشت‌ كه برادران یوسف زیر بار او نمی‌رفتند: اذ قالوا لیوسف ... ونحن عصبة (یوسف، 8 ) تعصب آنها به قدرت خودشان، مال خودشان، ثروتشان و كارشان بود. آیا امّت با اهل بیت، رفتاری غیر از رفتار برادران یوسف با یوسف كردند؟ ...
امام حسین قبلی 1 2 بعدی

سرمشق زندگی بخش: زندگی امام حسین، نهضت عاشورا، سرمشق زندگی جمعه 4 اسفند 1391  سرمشق زندگی نظرات
سرمشق زندگی
حادثه عاشورا در افشای چهره نفاق نقش به سزایی را ایفا كرد، امام حسین (ع) با آگاهی كـامـل از وجـود نـفـاق در بـدنه نظام و خطر انحراف اسلام توسط منافقان و مدعیان دروغین حمایت از اسلام و سیره جدش، قیام خویش را آغاز كرد.
رخداد تاریخی عاشورا بزرگ ترین افشا كننده ماهیت اصلی جریان نفاق بود كه گستره و عـمـق و كـیـفـیـت وقـوع آن تـوانـسـت اسـاس حـكـومـت نـفـاق را متنزل كند و بنیاد آن را نابود سازد.گاهی جامعه ای و نظامی آن قدر از مبداء اصلی خود منحرف می شود و ماهیت آن با خرافات و بـدعـت ها آمیخته می گردد كه با سخنرانی و خطابه و فریاد نمی توان آن جامعه خفته را بیدار كرد. تنها با یك قیام خونین می توان افكار خفته مردم را بیدار نمود.

افشای ماهیت حکومت یزید
امـام حـسـین (ع) راهی برای بیعت با یزید نداشت و لذا در صدد برآمد تا افكار عمومی را روشـن كـند یا مردم متوجه شده با او همراهی می كنند و حكومت طاغوت از بین می رود یا به تـكـلیـف خود یعنی جهاد و مبارزه با حكومت فاسد بنی امیه بر می خیزد و تكلیفش را انجام می دهد. لذا در مسیر حركت خود در هر مقطعی به افشای ماهیت حكومت پرداخت و به نقاط ضعف مـردم اشـاره كـرد. از حـساس ترین فرازهای كلام امام حسین (ع) در آخرین لحظات زندگی بـه مـردمـی كـه اكـثـرا از مـنـطـقـه جـغـرافـیـایـی عـراق بـودنـد خطاب می كند:
 «یا شیعه آل ابـی سـفـیـان» یـعنی مردمی كه ده ها سال بعد از ابوسفیان زندگی می كنند و محدوده زندگی آنها با محدوده زندگی ابوسفیان فاصله دارد؛ باتوجه به این كه بر محوریت جـریـانـی كـه ابـوسـفیان پایه گذار آن بوده حركت می كنند. نه جزء مومنان هستند و نه جـزء امـت پـیـامـبـر(ص) بـه شـمار می آیند و نه از پیروان علی (ع) هستند بلكه شیعه و پـیـرو ابـوسـفـیـان مـی بـاشـند.
همچنین زینب كبری (س) هم یكی از افشاگران جریان نفاق در حساس ترین شرایط در برابر نسل سوم شجره خبیثه اموی برای روشن شدن اذهان جامعه بـا خـطـاب به یزید با بیان شجره نامه او جمله «یابن الطلقاء» را به كار می برد و با یك جمله تبار جریان فاسد نفاق را معرفی می كند.

امام حسین ع و جریان نفاق
در زمـان ابـاعبدالله الحسین (ع) نیز بیشتر كسانی كه در روز عاشورا جمع شدند و پسر پـیـامـبـر را بـه شـهـادت رسـانـدند، افراد نادانی بودند كه بازیچه دست عده ای منافق سودجو و ریاست طلب قرار گرفتند. (عمر سعد) در روز تاسوعا سپاهیانش را با عنوان «جیش الله» ـ لشگر خدا ـ مخاطب ساخته و آنان را با بشارت به بهشت برای جنگ با امام (ع) تحریك و تشویق می كند و به تعبیر علامه شهید استاد مطهری: وقـتـی مـقـدس احـمـق می شود، این جور از آب درمی آید.» یك عده قلیلی منافق توانستند از تـوده هـای مسلمان جاهل و احمق، لشگری انبوه علیه پسر پیامبر(ص) به وجود بیاورند... خـود امام حسین (ع) متوجه نفاق و دورویی مردم عراق و كوفه بود و در روز عاشورا خطاب بـه لشـگـریـان عـبیدالله بن زیاد می فرماید: شما ما را دعوت كردید و ما آمدیم... و حششْتم علینا نارا اقتدحناها علی عدونا و عدوكم؛ آتشی كه برای نابودی دشمن شما و خود برافروختیم، شما این آتش را علیه خود ما به كار می برید. سللتم علینا سیْفا لنا فی ایمانكم؛1 و شمشیری كه ما به دست شما دادیم ـ كه شمشیر ایمان و اسلام است ـ با همان شمشیر می خواهید ما را بكشید2.


***
پانویس
1. البـتـه در بـعـضـی از نـسخ این جمله به صورت (سللْتمْ علیْنا سیفا لنا فـی ایمانكم، شمشیری را كه مطابق سوگند هایتان می بایستی برای یاری ما از غلاف بیرون می آوردید، به روی ما كشیدید) آمده است.
2. مرتضی مطهری، مسیله نفاق، ص 29 ـ 31.
***
منبع: راهبردهای عاشورا، مركز تحقیقات اسلامی نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی(پدیدآور)، نشر قم مركز اطلاعات و مدارك اسلامی،۱۳۸۶.
گردآوری و تنظیم از وب نوشت سرمشق زندگی

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
پربازدیدترین ها
معرفی کتاب
درس‌های عاشورا

» کتاب درس های عاشورا

مجموعه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره درس‌های عاشورا به صورت موضوعی در این کتاب گردآوری و بیش از 50 درس از مکتب حسینی تبیین شده است. می توانید فهرست و مقدمه کتاب را از اینجا دانلود کنید
  • نشریه بر خط
  • نظرسنجی
  • پیوندها
  • آرشیو
  • آمار بازدید
 :. زمانی اسلام گرا و کمونیست مناظره داشتند اما اکنون زمانه ای است که بین اسلام گرایان اختلاف نظر وجود دارد. به راستی راه تشخیص حق چیست؟
در اینجا پاسخ برخی شبهات درباره اسلام بیان خواهد شد؛ همچنین مقالات، دانلود فیلم و صوت و...ارسال می شود.:
Google Groups
جهت ثبت نام در گروه گوگلی، ایمیل خود را وارد کنید

:.  وب نوشت "سرمشق زندگی"بیشتر به چه موضوعاتی بپردازد؟سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی سرمشق زندگی امام حسین عاشورا سرمشق زندگی سرمشق زندگی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic